دسته‌بندی نشده

علت چاپ خطوط سیاه افقی در پرینتر چیست؟

علت چاپ خطوط سیاه افقی در پرینتر

علت چاپ خطوط سیاه افقی در پرینتر چیست؟ بارها ممکن است اتفاق افتاده باشد که در حال چاپ کردن متنی روی کاغذ بودید و خروجی که دستگاه پرینتر به شما تحویل می دهد، کاغذ متنی با خطوط سیاه افقی و عمودی باشد، مسلما خوب نیست و در تلاش هستید که قبل از چاپ دوباره علت مشکل و راه حل آن را پیدا کنید تا در آخر کار ظاهر نهایی خوبی داشته باشد، در واقع این مشکل بین انواع دستگاه های پرینتر رایج است و بهتر است قبل از ایجاد اختلالات بیشتر در کار، مشکل را برطرف کنید، به همین دلیل در این مقاله قرار است به علت چاپ خطوط سیاه افقی و رفع کردن آن بپردازیم:

علت چاپ خطوط سیاه افقی

از جمله دلایلی که باعث چاپ خطوط سیاه افقی روی کاغذ می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. کثیف شدن شیشه پرینتر

کثیف شدن شیشه پرینتر باعث ایجاد شدن خطوط سیاه افقی روی کاغذ می شود، پس از بررسی کامل تنظیمات دستگاه و وجود مشکل، باید برای پاک کردن کثیفی ها و تمیز کردن شیشه از یک پارچه نخی و بی پرز استفاده کنید، دقت کنید برای تمیز کردن شیشه پرینتر نباید از الکل و شیشه شوی استفاده کنید زیرا می تواند آسیب بیشتری به دستگاه بزنید.

علت چاپ خطوط سیاه افقی در پرینتر

علت چاپ خطوط سیاه افقی در پرینتر

  1. مشکلات نرم افزاری پرینتر

از دیگر مشکلاتی که می تواند باعث ایجاد خطوط سیاه روی کاغذ توسط دستگاه پرینتر می شود، مشکلات نرم افزاری دستگاه است یعنی در واقع وقتی تنظیمات کیفیت چاپ پایین می آید و در نتیجه خطوط سیاه افقی روی کاغذ چاپ می شود، مشکل در تنظیمات کارخانه آن است و باید مشکل را در آن برطرف کرد، قابل توجهتان باشد که برگشتن به تنظیمات کارخانه در هر پرینتری متفاوت است و باید برای رفتن به تنظیمات کارخانه از دفترچه راهنما بهره ببرید.

  1. استفاده کردن از کاغذ نامرغوب

اگر به طور همزمان از چند نوع کاغذ داخل پرینتر یا کاغذ نامرغوب استفاده کنید می تواند دستگاه را به هنگام چاپ کردن خراب کند، زیرا در بعضی کاغذها جوهر به درستی ثابت نمی شود و باعث ایجاد خطوط افقی سیاه روی کاغذ می شود، در صورت وجود این مشکل باید به عوض کردن برگه های داخل پرینتر و مخزن کاغذ بپردازید.

علت چاپ خطوط سیاه افقی در پرینتر

علت چاپ خطوط سیاه افقی در پرینتر

  1. خراب شدن هد چاپ پرینتر

کاری که هد کارتریج می کند این است که جوهر را به کاغذ انتقال می دهد و اگر خراب شود باعث چاپ خطوط سیاه افقی روی کاغذ می شود و در این صورت باید هد کارتریج عوض کنید، این مشکل در پرینتر رنگی و سیاه و سفید تفاوتی ندارد.

نحوه برطرف کردن چاپ خطوط سیاه افقی

وقتی که کاغذها توسط یک غلتک به داخل دستگاه منتقل می شوند، هنگامی که غلتک کثیف باشد و یا گرد و خاک روی تسمه باشد خطوط سیاه در دو طرف کاغذ دیده می شود، برای رفع چاپ شدن خطوط سیاه افقی روی کاغذ توسط دستگاه پرینتر باید اقدامات زیر را انجام بدهید:

  • تمیز کردن ذرات داخل چاپگر به وسیله جارو
  • تمیز کردن غلتک با پارچه آغشته به الکل
  • کمک گرفتن از یک متخصص

چند نکته مهم برای رفع چاپ خطوط سیاه افقی

برای چاپ نشدن خطوط افقی سیاه روی کاغذ نکاتی را باید جهت تمیز کردن دستگاه پرینتر خود رعایت کنید:

  • دستگاه چاپ گر خود را با دستمال بدون پرز تمیز کنید و از موادی مانند الکل، شوینده، استون، بنزین و آمونیاک برای تمیز کردن پرینتر استفاده نکنید.
  • از کاغذ مرغوب برای چاپ متون روی آن استفاده کنید.
  • در صورت مسدود شدن هد کارتریج پرینتر برای رفع آن به نمایندگی مراجعه کنید.
علت چاپ خطوط سیاه افقی در پرینتر

علت چاپ خطوط سیاه افقی در پرینتر

چرا قسمتی از متن روی کاغذ چاپ نمی شود؟

بارها شده که داشتید متنی را روی کاغذ با پرینتر چاپ می کردید و خروجی چیزی را به شما تحویل می دهد که قسمتی از متن را چاپ نکرده است، برای رفع این مشکل باید کارتریج تونر را عوض کنید ولی ناگفته هم نماند که عوض کردن یونیت درام پرینتر در اکثر اوقات می تواند مشکل را برطرف کند، فقط دقت کنید که نباید اصلا به یونیت درام سیلندر سبز رنگ دست بزنید زیرا می تواند آسیب جدی به دستگاه پرینتر وارد کند.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد: چگونه پرینت بگیریم؟

نتیجه گیری

به طور کلی در صورت مواجه شدن با چنین مشکلی همیشه هد چاپ، تونر، کارتریج و جوهر را بررسی کنید، برای این کار می توانید از افراد متخصص هم کمک بگیرید تا به طور تخصصی تر مشکل برطرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *